No results.

Recept na domáce klobásy od expertov

Výroba domácich klobás bola kedysi akýmsi tradičným rodinným rituálom. Každá rodina mala svoj overený, prísne strážený recept, ktorý putoval z generácie na generáciu. Dnes už na pultoch lahôdok či mäsiarstiev nájdete množstvo rôznych druhov klobás. Hotové klobásy sa však nikdy nevyrovnajú tým, ktoré si pripravíme sami doma – ideálne podľa overeného receptu. 

Ak svoj obľúbený recept ešte nemáte, nevadí. Svoj overený recept na výrobu domácich klobás nám prezradil pán Ján Kolesár – zakladateľ spoločnosti Mäspoma. Klobásky pripravené podľa tohto receptu majú tú správnu ostrosť a lahodnú štruktúru. Pustime sa do toho!

Ingrediencie

Na prípravu domácich klobás podľa pána Jána Kolesára budeme potrebovať:

Okrem toho budeme potrebovať:

Postup

Príprava domácich klobás sa skladá z niekoľkých krokov – prípravy mäsa, plnenia a varenia, prípadne údenia. Ako postupovať?

Príprava mäsa

  1. Mäso nakrájame na kocky. Použijeme bravčovú lopatku a prerastený bôčik v pomere 1:2. Pridaním bravčového bôčika dosiahneme šťavnatú, nie príliš suchú konzistenciu klobás. 
  1. Do nakrájaného mäsa následne pridáme všetky ostatné ingrediencie – soľ, cesnak, pikantnú zmes na výrobu klobás ČORIZO a mleté čierne korenie podľa chuti. 

TIP: Všetky ingrediencie pridajte ešte pred pomletím mäsa. Po zomletí s mäsom narábajte už iba veľmi jemne a opatrne.  

  1. Pripravenú zmes necháme 12-24 hodín odpočívať na chladnom mieste pri teplote 4-8°C.
  1. Odležanú zmes následne melieme na mlynčeku cez nôž s otvormi Ø 6-10 mm. Po zomletí mäso už iba zľahka premiešame.

Plnenie klobás

  1. Črievko navlečieme na plničku a delo naplníme pripravenou zmesou. 
  1. Klobásy vychádzajúce z plničky rovno zatáčame.
  1. Aby sme pomohli uniknúť vzduchu uväznenému v črievku, klobásy môžeme poprepichovať špendlíkom.

Varené alebo údené?

Na následnú úpravu klobás sa najčastejšie využíva údenie, no vysvetlíme si aj proces varenia, ktorý sa hodí, pokiaľ chceme klobásy hneď po príprave degustovať. 

Varenie klobás

Klobásy hneď po naplnení presunieme do hrnca s horúcou vodou. Keď voda začne vrieť, plameň stiahneme na najnižší stupeň a klobásu varíme po dobu zhruba 15 minút. Takto pripravená klobása je následne je pripravená na ochutnávku. 

Údenie klobás

Najčastejšou formou úpravy klobás je údenie. Klobásy v tomto prípade po naplnení necháme 1-2 noci sušiť zavesené vonku. Následne ich presunieme do udiarne. Na údenie využívame údenie studeným dymom. Klobásy údime večer, v udiarni ich necháme maximálne tri po sebe idúce večery, vždy zhruba na 3 až 5 hodín. Po vyúdení klobásy necháme visieť v prievane. 

Správne údenie klobás môže byť celá veda, preto si nezabudnite prečítať aj náš článok o údení klobás. Dozviete sa viac o rôznych druhoch a presnom postupe údenia.

Tip: Na kvalitu klobás vplývajú aj podmienky, v ktorých ich skladujeme. V miestnosti by mala byť iba malá výmena vzduchu s jemným, “citlivým” vánkom. Na klobáskach si tak pochutnáte aj pol roka od výroby.

Publikované: 13. septembra 2021

Odporúčame

Odoberajte novinky

Dostávajte pravidelné informácie o novinkách e-mailom

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromiapodmienkami používania.

Vyplnením a potvrdením vášho e-mailu vyjadrujete súhlas so spracovaním vašich údajov v rámci Klobásky.sk.

Kategórie